Два роки і вже в єврокубках - новенький клуб з українцями в складі зіграє в Лізі конференцій

В грудні 2021 року в Литві було оголошено про створення нового футбольного клубу, який подав документи на ліцензування для виступів в Другій лізі країни (третій за силою дивізіон).

За декілька місяців клубу погодили ліцензію і зарахували до участі в сезоні-2022. Власниками клубу стала вантажоперевізна компанія Transekspedicija, а сам клуб отримав назву ФК ТрансІНВЕСТ (FK TransINVEST).

За документами, клуб базується в селі Галіне, де власники хочуть збудувати стадіон на 1500 тисячі місць, але наразі грають та тренуються вони в місті Ширвінтос.

Село Галіне, де збираються будувати новий стадіон

Перший сезон для нової команди видався неймовірним. Вони дебютували на профі рівні перемогою з рахунком 5:3, а в наступних 25-ти матчах пропустили всього 12 голів.

Серед їхніх досягнень – рекордна перемога на цьому рівні в Литві – з рахунком 16:0 була обіграна команда Джюгас Б, а Освальдас Чипкус забив цілих сім м'ячів в тому матчі (його партнер Артур Скуратович відмітився пента-триком).

В підсумку – 23 перемоги, дві нічиї та одна поразка за сезон. 109 голів, більше чотирьох в середньому за гру!

Перехід на вищий рівень команда практично не помітила. Виноси суперників продовжилися на регулярній основі.

Так, цього разу за сезон Трансінвест встиг програти цілих чотири матчі, але при цьому виграв 22 і ще чотири звів до нічиєї. В підсумку, легко завойоване перше місце з відривом в 14 балів.

Але не це головне досягнення клубу. В Кубку Литви "жовто-сині" легко пройшли перші два раунди, а в чвертьфіналі в екстра-таймах здолали представника елітного дивізіону. В півфіналі суперником був ще один клуб еліти – перша команда того самого Джюгаса, резервістів якого було обіграно 16:0. Тут Трансінвест переміг мінімально.

В фіналі опонент був серйозним – бронзовий призер чемпіонату Шяуляй. Фаворит вийшов вперед наприкінці першого тайму, але після перерви "транспортники" зрівняли, а наприкінці матчу вийшли вперед і виграли Кубок.

За правилами, переможець Кубка Литви отримує путівку в другий раунд кваліфікації Ліги конференцій. Але є одне але.

В УЄФА є одне цікаве встановлене правило – для того, щоб претендувати на участь в єврокубках, клуби повинні виступати на професійному рівні і підпорядковуватися місцевим федераціям мінімум три роки поспіль. У випадку з Трансінвестом, три роки мине лише на початку 2025.

Тим не менше, клуб подав заявку на ліцензування і на "звільнення від правила трьох років". Орган фінансового контролю клубів УЄФА її розглянув і 26 квітня оприлюднив рішення – допустити Трансінвест до єврокубків!

Відтепер цей клуб влітку зіграє як мінімум два матчі кваліфікації в другому раунді. Враховуючи, що вони будуть не сіяними, їхніми суперниками може стати український Дніпро-1, який буде сіяним на цьому етапі.

А наскільки це серйозний опонент зараз? Чесно кажучи, не дуже. Перехід в еліту дався команді важко.

Зараз вони, після 15-ти турів сезону, знаходяться на один рядок вище Пеневежиса – минулорічного чемпіона. Ось тільки справа в тому, що сам Пеневежис тотально провалюється і посідає останнє місце в таблиці.

У Трансінвеста 4 перемоги в 15 матчах. Варто також відзначити, що в команді грають два українці, хоча обидва і не є головними персонами в команді.

Воротар Сергій Мелащенко – вихованець чернігівського футболу, ще в 2020 році перебрався до Литви. В Трансінвесті проводить другий сезон, саме він був одним з ковалів кубкового успіху, але зараз частіше програє конкуренцію італійцю Сімоне Москіну.

23-річний Іван Кошкош перейшов в команду цієї зими. Уродженець Маріуполя грає в центрі поля, виходить практично в кожному матчі (пропустив 3 перших, потім зіграв в десяти), але жодного не зіграв повністю. На його рахунку червона картка в цьому сезоні.

Цікаво, що в Трансінвесту досить інтернаціональна команда. Тут багато легіонерів – є представники Італії, Люксембургу, Бразилії, Грузії, а японців взагалі було п'ятеро!